Ding Liren - Çin'in Parlayan Yıldızı

Çin'in parlayan yıldızı Ding Liren henüz 20 yaşında ve bütün dünyanın ilgisini çekiyor. Ding Liren kimdir? Nasıl bir hikayesi var? Utangaç görünse de bizimle paylaşmak istiyor. Onu yakından tanıyalım.

- Zhang Jilin: Soyadın Liren'in anlamı nedir? Özel bir anlamı var mı?

- Ding Liren: Konfüçyüs'ün ünlü bir sözünden geliyor: "Güvenilmek istiyorsan başkalarına güven; gelişmek istiyorsan, başkalarını geliştir." Liren başkalarına güven demektir.

- Ne güzel. whychess.com sitesini duymuş muydun? Sık ziyaret eder misin?

- Evet. Bazen canlı oyunları bu site üzerinden takip ederim.Haftalık yayınlanan TWIC dergisini takip ediyorum. Yeni ve ilginç açılış devam yollarını özetliyorlar. Bana birkaç yeni fikir verdi ve zaman kazanmamı sağladı.

- Bizlere satranç öğrenmeye nasıl başladığını anlatır mısın?

- Elbette. Satranç öğrenmeye 4 yaşındayken başladım. O zamanlar Wenzhou şehri "Satranç Şehri" diye anılırdı. Yani oynamak için güzel bir ortam vardı. O dönem bir hemşire olarak çalışan annem, bir iş arkadaşı ile birlikte çocuklarına aynı tür satranç oyununu öğretmeye karar vermişler. İlk satranç arkadaşım olan Chen Yibo şu an Pekin Üniversitesi'nde okuyor ve bir yandan da satranç hakemliği yapıyor. Çin satrancı ve bizim satrancımız arasında bir seçim yapabilirdik ve biz uluslararası olanı tercih ettik.

- Daha sonra neler oldu? Satranç oynamak senin için kolay mıydı?

- Sınıfın en küçük öğrencisi olduğum için hiç de kolay değildi. Rakiplerim benden yaşça büyüklerdi. Satranç oynamaya başlamamdan bir yıl sonra 6 yaş altı ulusal şampiyonasına katılıp birincilik aldığımı hatırlıyorum. Yalnızca 5 yaşındaydım. 7 yaşındayken 10 yaş altında mücadele ettim ve 18. oldum. İki sene sonra 10 yaş altında da birincilik aldım. Bu derecemden sonra Yaş Grupları Şampiyonaları benim için çok kolay oldu. 9 yaşımdan 17 yaşıma kadar 6 defa şampiyonluk elde ettim.

- Uluslararası turnuvalarda derecelerin nasıldı? Dünya Yaş Grupları Şampiyonası'nda mesela?

- Bir kez 10 yaş altında bir kez de 12 yaş altında ikinci oldum.

- Yetişkin turnuvalarında oynamaya kaç yaşında başladın? Ne zaman profesyonel bir satranç oyuncusu olmaya karar verdin?

- Zonal 2007 turnuvasında kuvvet derecem henüz 2289 iken 3. oldum. Böylece kendime olan güvenim artmaya başladı ve yetişkin turnuvalarında daha sık oynamaya başladım. 2008 yılında Çin Şampiyonası A Grubu'na çıktım ve 2009, 2011 ve 2012 yıllarında üç defa Çin Şampiyonu oldum. Xinghua benim için güzel bir yerdi.

- O dönem öğrenimine devam ediyor muydun?

- Evet. Lisenin ilk yılına kadar okumaya devam ettim. Satranç oynamayı tercih ediyordum. Öğrenimime devam etmek konusunda ise aynı ilgiye sahip değildim. Liseye kadar hep en iyi öğrenciydim ve özellikle matematik dersinde çok iyiydim. Ancak liseye başlayınca işler benim için zorlaştı çünkü Wenzhou şehrindeki en iyi liseye gidiyordum. Çoğu öğrencinin notları benimkileri göre daha iyiydi. Bu durum beni satranca yöneltti. Liseden mezun olduktan bir yıl sonra Pekin Üniversitesi'ne kabul edildim.

- Bize üniversite hayatından bahset. Bölümün ne?

- Hukuk okumayı seçtim. İlgimi en çok çeken bölüm buydu çünkü polisiye romanlar okumayı severim. Birçok satranç oyuncusu da bu bölümü seçiyor. Ancak aslına bakarsanız zaman zaman sıkıcı olabiliyor.

- Gelecekte üniversite eğitimin ile ilgili planların var mı?

- Hayır.İyi satranç oynamak için elimden geleni yapacağım.

- Kampüs hayatı nasıl? Okul arkadaşlarınla iyi geçiniyor musun?

- Aslına bakarsanız pek parlak değil. Ben Wang Hao ya da Hou Yifan gibi değilim. İkisi de grup aktivitelerinde oldukça aktif olarak yer alıyor. Benimse dışa dönük bir kişiliğim yok. Milli takımda eski arkadaşlarıma satranç oynamayı tercih ediyorum.

- Boş zamanlarında ne yapıyorsun?

- Basketbol oynamayı ve arkadaşlarım ile internet üzerinden sohbet etmeyi seviyorum.

- En sevdiğin satranç oyuncusu kim?

- Vallejo. (neden mi?) Bence oyun stili çok ilgi çekici. Ne yazık ki artık satranç oynamıyor.

- En sevdiğin renk hangisi?

- Bir düşüneyim, hmmm... Yeşil sanırım. Neden bilmiyorum. Bilgisayar oyunlarında hep bu rengi seçiyorum.

- En sevdiğin kitap hangisi?

- Polisiye romanları okumayı seviyorum. Birçok farklı türde kitap da okuyorum.

- Okumak senin için rahatlamayı mı öğrenmeyi mi temsil ediyor?

- Yalnızca sinirlerimi yatıştırmak istiyorum. Günler çok hızlı akıyor. İnsan zaman bulmakta zorlanıyor. Okumak benim için huzurlu geçirdiğim vakit anlamına geliyor. Yaşamak isimli bir kitabı yeni bitirdim. Bu benim için önemli çünkü her zaman bir kitabı bitirecek zaman bulamıyorum.

- En sevdiğin yemek hangisi?

- Bilmiyorum. Özellikle açık büfelerde o kadar seçenek var ki ne seçeceğimi şaşırıyorum.  (Wenzhou mutfağını seviyor musun?) Evet, elbette. İnsanın memleketinin yemeği gibisi yok.

- SportAccord Mind Games oyunları hakkında ne düşünüyorsun? İyi bir performans gösterdiğini söyleyebilir misin? Yüksek seviyede oyuncularla oynamak nasıl bir duygu?

- Hızlı satranç kategorisinde iyi oynadım ve sonunda 4. dereceyi aldım. Sanırım hızlı satranç oyunlarında favori açılışlarını seçmiyorlar ve bu yüzden benim de bir şansım oldu. Yıldırım ise benim için tam bir faciaydı.

- Neden yıldırımda şansın yaver gitmedi? Seninle bu oyuncular arasındaki fark nedir?

- Bana göre çok tecrübeliler ve gerçekten çok hızlı hesaplıyorlar. Takip etmem zor oluyor.

- Gelecek için planların nedir?

- Satranç oynamaya devam etmek istiyorum. Okulda yalnız başıma çalışmayı sevmiyorum. Antrenman yapmak daha çok hoşuma gidiyor.

- Günde ortalama kaç saat çalışıyorsun?

- 3-4 saat kadar.

- Bir satranççı olarak hayalin nedir?

- Özel bir hayalim yok. Elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum. Gereğinden fazla satranç oynayarak hayatı kaçırmak niyetinde de değilim. Bence buna değmez.

- Senin için hangisi daha önemli? Psikolojik ihtiyaçlar mı? Ruhsal ihtiyaçlar mı?

- Nasıl anlatırım bilmiyorum. Örneğin,
eğer şöhret ve param olsaydı ama hiç arkadaşım olmasaydı mutlu olmazdım.

- Pekala. Satrançta belli bir seviyeye ulaştın. Bir sonraki adımın nedir? Daha iyi oynamak için neler yapacaksın?

- Dengeli oynamadığımı düşünüyorum ve bunun üzerinde çalışacağım. Bununla birlikte bazen risk almayarak en güvenli çözümleri arıyorum. Eskiden, örneğin ilk defa Çin Şampiyonu olduğumda, rahat ve agresif bir oyun oynuyordum. Bu stili tekrar benimseyerek güzel oyunlar çıkarmak istiyorum.

 

                                                                                                                                  Metin ve Fotoğraf: Zhang Jilin