Tromso'da Kutup Satrancı Zamanı - Dünya Kupası Pazar Günü Norveç'te Başlıyor

 

ChessBase'de yayınlanan habere göre Dünya Kupası Norveç'te Pazar günü başlıyor. Aşağıda bu haberin bir özetini bulabilirsiniz. 

Dünyanın en iyi 128 oyuncusu Tromso'da kuvvetli bir elemeli turnuva için biraraya geliyor. Birinci, bir sonraki Dünya Şampiyonası için Adaylar Turnuvası'na katılmaya hak kazanacak. Turnuva 10 Ağustos - 3 Eylül tarihleri arasında oynanacak. 

Tromso ve Gece Yarısı Güneşi

Kuzey Kutup Dairesi, Ekvator'un 66.56° kuzeyindedir. Gece Yarısı Güneşi güneşin 24 saat boyunca göründüğü günler için söylenir. Yılın en az bir günü ve gecesi güneş 24 saat boyunca görünür ve bir gün boyunca görünmez. Bu daireye olan uzaklığa göre bu gün sayısı artar veya azalır.

located.

Gece Yarısı Güneşi, Alaska, Kuzey Kanada, Grönland, İzlanda, Kuzey Norveç, İsveç ve Finlandiya'da görülür.

Tromso'ya gelen oyuncular için "gece" yalnızca beş saat sürecek ve bu zamanın çoğu güneşin doğuşu ve batışı olacak. Ayrılırlarken ise oyuncular 15 saatlik günün ve 9 saatlik gecenin tadını çıkaracaklar.

 
Tromso'da buzul çağından kalma kalıntılar vardır. Buradaki ilk kilise 1252 yılında yapılmıştır ve 19. yüzyılda da şehir kutup avcılığı için bir merkez konumuna gelmiştir. 2. Dünya Savaşı'nda kısa bir süre Norveç hükümetine ev sahipliği yapmıştır. Alman savaş gemisi Tirpitz 1944 yılında Tromso Adası'nda batırılmıştır. Günümüzde kasabanın nüfüsunda 100 farklı milletten insan vardır.
 
FIDE Dünya Kupası 128 oyuncunun katıldığı bir eleme turnuvasıdır. Turnuvaya katılma hakkı olan oyuncular şöyledir: Dünya Şampiyonu (Anand), Dünya Kadınlar Şampiyonları (Ushenina, Hou Yifan), 2011 ve 2012 Dünya 20 Yaş Altı Şampiyonları (Swiercz, Ipatov), 2011 Dünya Kupası yarı finalistleri Svidler, Grischuk, Ivanchuk, Ponomariov), ELO puanına göre 18 sporcu, Kıta Şampiyonları'ndan 92 sporcu, FIDE Başkanı'nın aday gösterdiği 6 sporcu ve organizasyonun aday gösterdiği 4 sporcu. 
 
Eğer FIDE rating listesine bakarsanız dört oyuncunun turnuvaya katılmadığını farkedeceksiniz: yerel kahraman Magnus Carlsen, Dünya Şampiyonu Viswanathan Anand, Bulgar GM Veselin Topalov ve Çinli Ding Liren. Levon Aronian ve Vladimir Kramnik turnuvaya katılıyorlar çünkü 2014 Adaylar Turnuvası'na katılmak istiyorlar fakat FIDE Grand Prix'de oynamadılar.

Zaman Kontrolü

Zaman kontrolü ilk 40 hamle için 90 dakika ardından oyunun geri kalanı için 30 dakika ve her hamle 30 saniye eklemeli tempodur. İki oyun oynanır. Eğer eşitlik bozulmazsa iki eşitlik bozma hızlı satranç maçı oynanır. Bu oyunlarda zaman kontrolü 25 dakika ve hamle başı 10 saniye eklemeli tempodur. Eğer eşitlik yine bozulmazsa iki 10 dakika + her hamle 10 saniye eklemeli tempoyla oyun oynanır. Eğer hala eşitlik bozulmazsa Ani Ölüm diye tabir edilen beyazların kazanmak için 5 dakikasının ve siyahların da beraberlik yapmak için 4 dakikasının olduğu bir oyun oynanır.

Ödüller

Schedule

Dünya Kupası 9 Ağustos 2013'de hakemlerin toplantısı ile başlayacak. 10 Ağustos'da oyuncular toplantısı olacak ve ardından da açılış seremonisi yapılacak. İlk tur 11 Ağustos Pazar'dan 13 Ağustos Salı gününe kadar sürecek. Her tur üç gün sürecek. 29 Ağustos Perşembe günü boş gün olacak. Final karşılaşması 4 klasik maç üzerinden oynanacak ve 30 Ağustos'dan 3 Eylül'e kadar sürecek.

Bağlantılar: 1, 2, 3, 4, 5